"By dumna z nas była Polska"

Wierni temu przesłaniu uczniowie naszej szkoły już od połowy października rozpoczęli przygotowania do obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które stwarza okazję do wspominania tragedii rozbiorów, trudnych lat walki o niepodległość oraz okazywania radości z odzyskania wolności, niepodległości i symboli narodowych.
Wszyscy przypominali sobie i utrwalali znajomość całego hymnu narodowego oraz historię polskiej drogi do niepodległości. Uczniowie klas I – III obejrzeli filmy przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej pod tytułem „Polskie Symbole Narodowe”, „Polak Mały” oraz uczestniczyli w prelekcji o tematyce patriotycznej przygotowanej przez panią Agnieszkę Jasik. Film animowany „Z albumu dziadka – historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci” przybliżył młodszym klasom życie i działalność tej niezwykle zasłużonej dla Polski osoby. Po projekcji filmu dzieci kolorowały postać Marszałka, pisały notatki oraz tworzyły klasową gazetkę związaną ze Świętem Niepodległości.

Starsi uczniowie uczestniczyli w lekcjach wychowawczych oraz zajęciach o tematyce patriotycznej, przypominali sobie tradycyjne piosenki związane z listopadowym świętem, zastanawiali się nad tym, kim jest patriota dziś i jak można okazywać swój patriotyzm. Wszyscy brali udział w przygotowaniach do części artystycznej niepodległościowego apelu oraz wykonywali przypinki w barwach narodowych. Zwieńczeniem wymienionych działań był uroczysty apel, który odbył się 8 listopada w szkolnej sali gimnastycznej. Rozpoczął go raport całej szkoły, który na ręce pani Dyrektor Beaty Pastryk złożyła Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kornelia Orszulak. Po nim nastąpiło wspólne odśpiewanie pełnej wersji hymnu narodowego. Część artystyczną otworzyła klasa ósma znanym i niezmiennie wzruszającym wierszem Wisławy Szymborskiej „ Gawęda o miłości Ziemi Ojczystej” oraz wzmianką historyczną. Wszystkie klasy przedstawiły patriotyczne utwory i piosenki, które przygotowane zostały z dużym zaangażowaniem uczniów i nauczycieli. Szczególne emocje słuchających wzbudzały prezentowane piosenki : „Jedenasty listopada” w wykonaniu Oliwii Przygodzkiej i Pauliny Młyńskiej z klasy VI, „Tak, jak ptaki” wzruszająco zaśpiewane przez Wiktorię Chudzicką z klasy VIII oraz „Rozkwitały pąki białych róż” w pełnym uroku i wdzięku wykonaniu pierwszoklasistki Helenki Przybylskiej oraz Mikołaja Grzybowskiego, jej klasowego kolegi. Apel zakończyło wspólne śpiewanie znanej i lubianej w naszej szkole piosenki patriotycznej „ Marsz Pierwszej Brygady”.

Pani Dyrektor podziękowała uczniom i nauczycielom za godne i piękne uczczenie Święta Niepodległości oraz podkreślenie jego znaczenia poprzez stroje apelowe i odpowiednie do okoliczności zachowanie uczniów, które stanowi ważną formę wyrażenia przez nich szacunku dla polskich tradycji patriotycznych i niepodległościowych.

Małgorzata Kowalewska