Święto Drzewa w Szkole Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej

Dnia 08.10.20 dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej uczestniczyły w obchodach ,,Dnia Drzewa”. Jest to międzynarodowa akcja sadzenia drzew, odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej i szacunek do przyrody. Młodsze dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klasy I-III uczestniczyły w pokazie prezentacji. Dowiedziały się, że inicjatorem tego święta był w 1872 roku Amerykanin,   Julius  Sterling  Morton,  sekretarz rolnictwa    Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody.   W Polsce  święto to obchodzimy  od 2003 roku. Dzieci wiedzą jak ważną rolę spełniają drzewa w naszym życiu. Na zakończenie wykonały kolorowe liście, które sprawiły dzieciom wiele radości. Uczniowie z klasy IV- VIII po obejrzeniu filmu przyrodniczego przekonali się, że drzewa mają kluczowe znaczenie dla życia na Ziemi. Drzewa są głównym lądowym producentem tlenu w atmosferze i jednocześnie głównym konsumentem atmosferycznego dwutlenku węgla. Uczniowie wykonali plakaty dotyczące tematyki uroczystości, które zdobiły nasza szkołę.

Uwieńczeniem ,,Święta Drzewa” i tego spotkania było wspólne sadzenie jodeł na placu szkolnym, które były podarowane przez pracowników z Nadleśnictwa Rokita. Przyłączenie się do programu ,,Święto Drzewa” umożliwia bezpośrednie i konkretne działanie na rzecz środowiska i ochrony klimatu. Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Aby zmniejszyć, a następnie zatrzymać zmiany klimatu, musimy wspólne działać w tym kierunku.