Środowisko ponad wszystko

W ramach programu Społecznik na lata 2019 - 2021 Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej pozyskało dofinansowanie projektu pt. „Środowisko ponad wszystko”. Świadomość ekologiczna spełnia ważną rolę w życiu każdego człowieka. Już od najmłodszych lat jesteśmy związani ze środowiskiem, mamy więc wpływ na jego funkcjonowanie. Aby żyć w zgodzie z prawami przyrody, musimy rozumieć i respektować te prawa. Celem projektu było pogłębianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska oraz propagowanie postaw proekologicznych poprzez działania praktyczne. W ramach realizacji założonych zadań dnia 15 czerwca 2021 r. gościliśmy w naszej szkole panią Aleksandrę Kowalewską - Szablę z Nadleśnictwa Rokita, która wzbogaciła wiedzę uczniów o wiadomości z zakresu ochrony środowiska, hodowli w szkółkach oraz opowiedziała o zasadach sadzenia drzew i krzewów. Po spotkaniu Pani Dyrektor oraz przedstawiciele klas 0 - VIII wspólnie z wychowawcami wykorzystując zdobytą wiedzę przystąpili do sadzenia drzewek na terenie szkoły. W ramach projektu odbyło się również spotkanie z przedstawicielkami Celowego Związku Gmin z Nowogardu, które zapoznały uczniów z pojęciami: recykling, segregacja odpadów, sortowanie, kompostownik oraz opowiedziały o konieczności segregowania śmieci i jego pozytywnym wpływie na środowisko. Uczniowie klas zaopatrzeni w odpowiednie worki i rękawiczki udali się na sprzątanie miejscowości oraz terenu wokół szkoły. Na podsumowanie projektu uczniowie klas I - III wraz ze swoimi rodzicami wykonali plakaty pt. „Ziemia naszym domem”, promujące i zachęcające do ochrony środowiska. Akcję zakończyliśmy wspólnym ogniskiem oraz zdrowym, owocowym poczęstunkiem. Dzięki środkom pozyskanym w programie Społecznik nasza szkoła została wyposażona w nową tablicę multimedialną. Koordynatorkami projektu były panie Ola Markiewicz i pani Alicja Dobrowolska.