Pierwsza pomoc

Dnia 18.10.2021r. gościliśmy w naszej szkole strażaków ochotników Pana Dawida Markiewicza, Panią Annę Klimczak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozielicach oraz strażaka ochotnika Pana Bartłomieja Musiała z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiej Kamieńskiej. Celem spotkania było przeszkolenie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III  w kierunku udzielania pierwszej pomocy. Koordynatorem spotkania była Pani Ola Markiewicz. Akcja  odbywała się pod hasłem „Pierwsza pomoc dla najmłodszych”.

Również nauczyciele musieli wykazać się umiejętnością ratowania życia. Profesjonalizm, duże zaangażowanie strażaków oraz wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy i specjalistyczny sprzęt - dały możliwość dzieciom poznać specyfikę pracy ratownika. Podczas spotkania strażacy przypomnieli uczniom o numerach alarmowych do straży pożarnej, policji oraz pogotowia. Dzieci wykazały się wiedzą, jak prawidłowo powinno przebiegać zgłoszenie o niebezpieczeństwie oraz jakie informacje powinny w nim się znaleźć. Strażacy zapoznali uczniów jak zachować się podczas zagrożenia zdrowia lub życia oraz jak należy postępować z osobą, która utraciła przytomność i jakie służby należy poinformować. Największym zaskoczeniem dla dzieci było to, że każdy uczeń miał możliwość przećwiczenia na manekinach sztucznego oddychania i masażu serca. Od dziś wiedzą jak ważne są pierwsze minuty dla osoby poszkodowanej. Następnie strażacy przekazali uczniom podstawową wiedzę na temat zachowania się w różnych sytuacjach niebezpiecznych, np. podczas powstania pożaru. Zaprezentowali również sprzęt ratowniczy znajdujący się na wyposażeniu samochodu straży pożarnej. Dzieci miały okazję go zobaczyć i dotknąć oraz dowiedzieć się do czego służy.  Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły dyplom - podziękowania oraz zostali obdarowani odblaskowymi wozami strażackimi.