Schronisko

25 października 2021 r. Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej w składzie: Kacper Caban, Marzena Radoń, Martyna Szabat, Zuzanna Kaczmarek, Marcel Pełczyński wraz z opiekunem panią Mają Orszulak odwiedził Schronisko dla zwierząt w Sosnowicach. Przekazaliśmy dary zebrane podczas organizowanej w szkole zbiórki pt.: „Psia kość”.

Zbiórka organizowana jest od kilku lat i zawsze wzbudza zainteresowanie wśród społeczności uczniowskiej. Schronisko ma pod swoją opieką około 100 psów. Pracy jest zawsze bardzo dużo – od sprzątania boksów, przez remonty, karmienie, pielęgnację, opiekę weterynaryjną, a kończąc na spacerach i zabawie. Wielu ludzi wspierających pracę schroniska organizuje zbiórki na rzecz podopiecznych. Wolontariusze wyprowadzają także psy na spacer, który trwa minimum 20-30 minut. My także skorzystaliśmy z okazji i zabraliśmy 3 psiaki na 30 minutowy spacer, oczywiście wcześniej zostaliśmy przeszkoleni i poinformowani o zasadach, których należy przestrzegać. Spotkanie pokazało nam, iż praca wolontariuszy jest niezwykle istotna oraz, że bezdomne psiaki potrzebują wsparcia człowieka. Część zwierząt w schroniskach to psiaki „po przejściach” – głodzone, zaniedbywane, bite, porzucone i przez to także bardzo nieufne. Jednak wspólny spacer, zabawa i kontakt z życzliwymi ludźmi pozwalają im zapomnieć o złych doświadczeniach i emocjach. Bezdomne zwierzęta potrzebują czułości, cierpliwości, ciepła i zrozumienia, mamy nadzieję, że nasza wizyta chociaż trochę przyczyniła się do uśmiechu na psich pyszczkach.