Bank Spółdzielczy

W środę 29 marca 2023 r. uczniowie kl. VII i VIII pojechali do Golczewa na zajęcia edukacyjne. Po przybyciu na miejsce udali się do golczewskiego Oddziału Banku Spółdzielczego w Gryficach, gdzie serdecznie powitała ich kierowniczka Oddziału Pani Eleonora Koperska.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia pracowników, ich obowiązków i objaśnień na temat codziennej pracy banku, jego specyfiki. Następnie uczestnicy zajęć mogli obejrzeć bankomat od drugiej strony, a nawet poznać jego wnętrze i zasadę działania. Potem zapoznali się z liczarką – urządzeniem, do szybkiego, sprawnego i dokładnego przeliczania pieniędzy. Spotkanie miało charakter warsztatowy, zatem uczniowie mieli okazję osobiście dokonać przeliczenia znacznej kwoty prawdziwej gotówki, co wzbudziło spore emocje. Pani Kierownik zaprezentowała wzory banknotów i monet oraz przekazała młodzieży ciekawe informacje na ich temat oraz dotyczące obrotu gotówką. Ponadto młodzi ludzie dowiedzieli się, jakie kroki należy podjąć, by uzyskać wykształcenie uprawniające do pracy w banku i dające możliwość rozwijania kariery zawodowej, a także które umiejętności i cechy są szczególnie przydatne w pracy bankowca. Na koniec spotkania okazało się, że niektórzy uczniowie pod nadzorem rodziców uczą się gospodarowania własnymi zasobami finansowymi korzystając z młodzieżowych kont bankowych. Odwiedzany bank również prowadzi takie konta i można było na miejscu zapoznać się z ich ofertą.
Po ciekawym spotkaniu w Banku Spółdzielczym uczniowie udali się do Izby Pamięci mieszczącej się Golczewskim Ośrodku Kultury i Sportu. Jest to miejsce ściśle związane z historią Golczewa i jego okolic, pełne interesujących pamiątek przeszłości i związanych z nimi historii, które warto poznać. O zgromadzonych eksponatach niezwykle interesująco opowiadała Pani Dorota Opiła, która podzieliła się wieloma ciekawymi informacjami o naszej ziemi i jej mieszkańcach. Młodzież szczególnie zainteresowana była przeznaczeniem prezentowanych w Izbie urządzeń, sprzętów domowych, informacjami o dawnych mieszkańcach Golczewa, ich życiu i pracy, początkach państwowości polskiej na tych terenach. Okazało się, że niektórzy widzieli podobne sprzęty w domach swoich dziadków i nie zdawali sobie dotąd sprawy z ich historycznej wartości. Pani Dorota Opiła zachęcała do zwracania uwagi na takie przedmioty, dbanie o nie, gromadzenie rodzinnych pamiątek będących źródłem wiedzy o życiu poprzednich pokoleń. Zwiedzających zaskoczyła i poruszyła informacja, że eksponaty do Izby Pamięci przekazują mieszkańcy, którzy chcą ocalić swoją historię i podzielić się nią z innymi. Na zakończenie niecodziennej i poruszającej wizyty młodzież złożyła podziękowania wpisując się do Księgi Pamiątkowej.