Zajęcia na ZUT

26 kwietnia 2019 roku odbył się kolejny wyjazd na zajęcia w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w ramach programu DUTEK realizowanego przez wymienioną uczelnię w ramach unijnego programu Dziecięcy Uniwersytet Technologiczny. Klasa VIII oraz ośmioro uczniów z klasy V wzięło udział w zajęciach dotyczących zasad programowania w wybranym języku. Zanim uczniowie mogli przejść do zajęć praktycznych, wysłuchali interesującego wykładu, z którego mogli dowiedzieć się między innymi kim byli pierwsi programiści, wśród których nie brakowało kobiet, jaki był ich wkład w rozwój programowania, czym jest język programowania, sztuczna inteligencja czy system binarny. Prowadzący przybliżył także młodym słuchaczom specyfikę zawodu programisty, zachęcił do udziału w konkursach informatycznych, które mogą okazać się wstępem do interesującej kariery zawodowej. Uczestnicy zajęć byli bardzo zainteresowani tematem zajęć, cały czas zachowywali się wzorowo, aktywnie podchodzili do zadań wstępnych. Wyróżnili się: Dawid Strumiński, Paweł Szabat, Mikołaj Dutkowski, Kacper Flis, Lukas Przybylski, Szymon Grudziński.

 

 

Klasa IV, a także część uczniów z klasy V wzięło udział w zajęciach na wydziale przyrodniczym. Zajęcia praktyczne rozpoczęły się od obserwacji mikroskopowej chrząszcza majowego. Uczniowie otrzymali spreparowane owady, które wnikliwie analizowali pod względem budowy. Następnie chętni, odważni uczestnicy mogli dotknąć, wziąć w dłoń żywą larwę chrząszcza majowego.

Kolejnym etapem była obserwacja skrzydeł motyli, które zachwycały swoim ubarwieniem i ciekawą strukturą. Grupa aktywnie i w miłej atmosferze spędziła czas. Dużą wiedzą wykazali się Mateusz Leśniak i Kacper Caban. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali poczęstunek.