JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!!!

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły po raz pierwszy policzyli się z książkami. Dosłownie …. i w przenośni!.

U nas od dawna wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w czytaniu tkwi wielka moc i potęga, a czynność ta może dostarczać wielu niezapomnianych wrażeń oraz budzić przyjemne skojarzenia. Akcja, w której wzięliśmy udział, potwierdziła słuszność takiego przekonania. 7 czerwca w piątek każdy przyniósł swoją ulubioną książkę, by o godzinie 10.00 przez 15 minut czytać ją po cichu. Był to prawdziwie magiczny kwadrans. Placówka nasza - zazwyczaj pełna gwaru, hałasu i wielości najróżniejszych dźwięków oraz odgłosów - pogrążyła się w przyjemnej i jakże potrzebnej każdemu ciszy wypełnionej twórczym wysiłkiem, jakim niewątpliwie jest czytanie. Czas czytania minął szybko. Zaskoczeni tym faktem uczestnicy postulowali przedłużenie przyjemnego i relaksującego zajęcia. Z pewnością należy wziąć ten fakt pod uwagę przy planowaniu akcji w następnym roku szkolnym.

Czytelnicy z naszej szkoły zostali policzeni – było nas łącznie 96! Wyniki przesłane zostaną do ogólnopolskiego organizatora, którym jest redakcja miesięcznika „ Biblioteka w Szkole”. Wszyscy są ciekawi tegorocznych rezultatów. W ubiegłym roku w akcji jednoczesnego czytania wzięło udział ponad 400 tysięcy osób z całej Polski! Badania pokazują, że 62% Polaków powyżej 15. roku życia nie czyta książek, jednocześnie pouczając młodych, którzy między innymi tą akcją próbują zmienić niezadowalającą tendencję. Trudno nie zgodzić się w tym miejscu z organizatorami, którzy głoszą, iż: „Starzy nie czytają? W młodych nadzieja!” Zdjęcia z naszej imprezy są najlepszym dowodem na to, że tak właśnie jest. Zachęcamy wszystkich do brania przykładu i sięgania po książki, by miło spędzić czas.

https://www.czytamy.org/sprawozdanie/2019/10295/Szkola-Podstawowa-w-Wysokiej-Kamienskiej