Dnia 11.10.2021 roku
dzień drzewa
uczniowie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej uczestniczyli w obchodach ,,Dnia Drzewa”. Celem akcji był wzrost świadomości ekologicznej i szacunku do otaczającej nas na co dzień przyrody. W tym roku uczniowie mieli za zadanie wcześniej przygotować materiały, które posłużą im do przygotowania klasowego EKO-drzewa.
Podczas zajęć z wychowawcami każda klasa wykonała wyjątkowe okazy drzew, które zdobią korytarz naszej szkoły. Ta wspólna praca była świetnym sposobem na integrację społeczności klasowej, kształtowała umiejętność porozumiewaniania się oraz dojścia do kompromisu podczas wyboru materiałów do stworzenia wspólnego dzieła. Każda klasa wykazała się ogromnym zaangażowaniem oraz kreatywnością. Dodatkowo podczas przerw między lekcjami uczniowie mogli zabawić się w detektywów i odnaleźć ciekawostki na temat drzew, które były ukryte w różnych zakątkach naszej szkoły. Oto one:
- Na świecie żyje ponad 23 tysiace różnych gatunków drzew.
- Drzewa miejskie zwykle żyją średnio 13 lat krócej niż drzewa wiejskie.
- 1300 letni cis pospolity z Henrykowa Lubańskiego jest najstarszym drzewem polskim.
- Najwyższe drzewa mogą rosnąć nawet do 100m wysokości i tak rosną sekwoje.
- Drzewa nigdy nie umierają ze starości. Owady, choroby i ludzie są zwykle zabójcami.
- Drzewa to wielkie pochłaniacze dwutlenku węgla.
- Obwód pnia najgrubszego drzewa świata ma 44 metry.
- Kora czerwonego drewna może mieć grubość nawet 60 cm.
- Przeciętnie jedno drzewo liczące kilkadziesiąt lat, w ciągu sezonu wegetacyjnego oddaje do atmosfery kilkaset litrów wody.
- Kora czerwonego drewna może mieć grubość nawet 60 cm.