IMG 20240327 WA0000

W dniu 27.03.2024 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy drugiej w Wysokiej Kamieńskiej uczestniczyły w spotkaniu z sierż. Martą Szymańską oraz st. sierż Natalią Rapą z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim. Celem spotkania była pierwsza pomoc. Wszystkim przedszkolakom przypomniano zasady udzielania pierwszej pomocy, ważnych telefonów, jak zachować się podczas wypadku, ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej.

Dowiedzieli się, że ważnym elementem podczas udzielania pomocy jest miejsce zdarzenia pod kątem bezpieczeństwa swojego i osoby poszkodowanej. Następnie ważna jest ocena przytomności, należy podejść do poszkodowanego, upewnić się - czy jest przytomny. Jeśli zareaguje - poszkodowany jest przytomny, brak reakcji oznacza, że poszkodowany jest nieprzytomny. Jeśli są świadkowie zdarzenia, osoby postronne, wyznaczamy osobę do pomocy. Prosimy o wezwanie pogotowia, upewniamy się czy pogotowie zostało wezwane. Jeśli jesteśmy sami, a poszkodowany jest osobą dorosłą przed rozpoczęciem resuscytacji krążeniowo - oddechowej musimy wezwać odpowiednie służby. W Polsce używamy numeru alarmowego 112 lub bezpośredniego 999. Wzywający musi poinformować o miejscu zdarzenia, liczbie poszkodowanych, ich stanie, co się stało i podać swój numer telefonu. Należy zachowywać się asertywnie oraz zdecydowanie, wydawać krótkie i zrozumiałe polecenia. Przed oceną oddechu należy udrożnić drogi oddechowe przez odgięcie głowy poszkodowanego do tyłu. Następnie stosujemy metodę ,,3P”: poczuj (zbliżamy ucho do ust  i nosa poszkodowanego), posłuchaj , popatrz (ruch klatki piersiowej i brzucha). Ocenę prowadzimy przez 10 sekund. Jeśli usłyszeliśmy, zobaczyliśmy, poczuliśmy dwa lub więcej oddechów przyjmujemy, że poszkodowany oddycha. Jeśli oddechów było mniej przyjmujemy, że poszkodowany nie oddycha. Każda chętna osoba pod nadzorem funkcjonariuszy mogła spróbować prawidłowo przeprowadzić  resuscytację. Lekcja z pierwszej pomocy zostanie długo w pamięci naszych przedszkolaków. Na zakończenie zrobiono zdjęcie pamiątkowe oraz mundurowa wręczyła uczestnikom spotkania Dyplomy Młodego Ratownika.  Dziękujemy za spotkanie, przekazanie ważnych, cennych informacji oraz poświęcenie swojego czasu.